site logo
  • slide cover image

Kaizen – metoda małych kroków kluczem do sukcesu


W tym artykule zostanie poruszona tematyka Kaizen oraz jej wykorzystanie w tworzeniu nowych nawyków.

Czym właściwie jest Kaizen?
Kaizen – czyli rozwijanie się małymi krokami. Metodologia ta została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych w okresie Wielkiego Kryzysu oraz przygotowań do wojny. Brak wykwalifikowanego personelu zmusił Amerykanów do zaimplementowania zmian w fabrykach. Wprowadzono politykę bezustannych zmian poprzez ulepszanie procesu małymi krokami. Ta sama polityka została zastosowana w Japonii zaraz po wojnie, gdzie kompletnie zniszczona japońska gospodarka musiała zostać od podstaw odbudowana. Amerykanie zorganizowali wtedy kurs zarządzania dla Japończyków. Strategia małych kroków zyskała bardzo dużą popularność w Japonii, gdzie stworzyli dla niej własną nazwę – kaizen.
Tyle z teorii, ale jak to wykorzystać w praktyce?
Zainspirowany najnowszym podcastem Małej Wielkiej Firmy, którego gościem był Michał Stawicki, postanowiłem napisać coś o tworzeniu nawyków. Michał wspominał w podcaście o swojej karierze i tym, w jaki sposób małe kroki przyczyniły się do jej rozwoju. (Michał w chwil obecnej zajmuje się pisaniem książek o rozwoju osobistym).
Przy budowaniu nawyków nie chodzi o intensywność, lecz bardziej o dyscyplinę oraz regularność. Dużo łatwiej zacząć budować nawyk czytania książki przed snem od jednego zdania, aniżeli od 30 stron – i tutaj wchodzi metodologia Kaizen. Zaczynając od jednego zdania z czasem będziemy mogli zwiększać ilość stron, jakie chcemy przeczytać. Mamy już nawyk i nie musimy się już zastanawiać nad tym, czy będzie nam się chciało coś robić, czy nie, ponieważ jesteśmy już nauczeni, że daną czynność wykonujemy regularnie o określonej porze.
Niestety jako ludzie często przeceniamy swoje możliwości budowania nawyków. Należy przede wszystkim pamiętać, że od samego celu ważniejszy jest proces i to co robimy na co dzień definiuje nas jako osoby.

Autor: Kamil Nocoń
Przewodniczący FM RIG w Katowicach
w latach 2017-2019Kontakt

Robert Matuła
Przewodniczący
rmatula@rig.katowice.pl
Patrycja Bączkowicz
Wiceprzewodnicząca
pbaczkowicz@rig.katowice.pl
Weronika Kowalska
Wiceprzewodnicząca
wkowalska@rig.katowice.pl
slide cover image