site logo
  • slide cover image

Kilka słów o motywacji


W kolejnym artykule zostanie poruszony temat motywacji pracowników, a dokładniej rzecz ujmując – członków organizacji trzeciego sektora.

Zawsze zastanawiało mnie jak to jest, że istnieją osoby, które potrafią angażować się w określone przedsięwzięcie, nie mając z tego żadnych korzyści materialnych. Co więcej, same dokładają do„tego interesu”, rezygnując z innych atrakcji. Dla uściślenia – sam osobiście często tak robiłem – z tą różnicą, że wiedziałem po co.

Co kieruje innymi?

Otóż, kiedy sięgnąłem do literatury zajmującej się tematem motywacji, okazało się, że właśnie o ten cel się wszystko rozbija. Często starałem się motywować w jakiś sposób członków organizacji do większego angażowania się w projekty, pomocy innym w etc. Jak łatwo się domyśleć – bez większego efektu, a jeżeli on był to tylko krótkotrwały.

Okazało się, że motywacja zewnętrzna niezwykle słabo działa na człowieka, a przełożony lub koordynator danej grupy zamiast iść na „łatwiznę” i stosować metodę kija i marchewki (czyt. premie) mógłby włożyć w to odrobinę więcej wysiłku i stwarzać odpowiednie warunki dla rozwoju pracowników (Agile, Drodzy Państwo).

Rozbija się to o trzy sfery:

  • autonomii,
  • relacyjności
  • i kompetencji.

W skrócie – każdy z nas ma potrzebę robienia czegoś z własnej woli w pracy, w domu, czy jako hobby (autonomia). Przykładowo, jeżeli zatrzymamy produkcję w sytuacji, gdy dzieje się coś niebezpiecznego to statystycznie nasze zaangażowanie wraca.
Relacje – jak sama nazwa wskazuje każdy człowiek ma naturalną chęć przynależenia do grupy, bez tego jest mniej efektywny.

Kompetencje – pracownik powinien mieć możliwości pokazania swoich umiejętności, rozwijania ich oraz ogólnego rozkwitu.

Tyle w telegraficznym skrócie. Jeżeli zainteresowała Was ta tematyka zachęcam do sięgnięcia po literaturę „Głaskologia” – Miłosza Brzezińskiego oraz „Dlaczego motywowanie ludzi nie działa… i co działa” – Susan Flower.

 

Autor: Kamil Nocoń
Przewodniczący FM RIG w Katowicach
w latach 2017-2019Kontakt

Robert Matuła
Przewodniczący
rmatula@rig.katowice.pl
Patrycja Bączkowicz
Wiceprzewodnicząca
pbaczkowicz@rig.katowice.pl
Weronika Kowalska
Wiceprzewodnicząca
wkowalska@rig.katowice.pl
slide cover image