site logo
  • slide cover image

Czym jest Agile?


Jest to niezwykle proste, ale zarazem skomplikowane zagadnienie – głównie z tego powodu, że Agile można stosować praktycznie wszędzie. Osobiście spotykam się z wieloma interpretacjami tej metodyki. Postaram się w kilku zdaniach przedstawić czym jest Agile. Na początku najprościej będzie przedstawić Wam Manifest Agile:

  • Ludzi i interakcje​ – od procesów i narzędzi
  • Działające oprogramowanie​ – od szczegółowej dokumentacji
  • Współpracę z klientem​ – od negocjacji umów
  • Reagowanie na zmiany​ – od realizacji założonego planu.

Agile jest grupą metodyk zwinnych (dlatego tak oględnie opisuje ten temat), a zatem jest to raczej sposób bycia, aniżeli sztywna procedura jaką należy wprowadzić do organizacji. W Agile dąży się do egalitaryzmu, zespół nie potrzebuje już bezpośredniego przełożonego, a najbardziej efektywnym jest ​team, w którym członkowie są skłonni brać odpowiedzialność za to, co robią, są gotowi na zmiany, a działania podejmowane przez nich są przemyślane. Wdrażanie zarządzania zwinnego jest niezwykle trudne w firmach. Dlaczego? Odpowiedź brzmi: głównie z powodu niechęci do zmian. Co ważniejsze – może być to spowodowane zawodem zarządu, który dowiaduje się, że w nowym systemie Agile dąży się do egalitaryzmu co prowadzi do spostrzeżenia, że zespół nie potrzebuje już bezpośredniego przełożonego.

Kolejnym problemem może być sama transparencja pracy – w Agile każdy zna swój zakres obowiązków, wie co ma robić i na jakim jest poziomie. Codziennie zdaje się raport z aktualnie wykonywanych zadań, jak i tych, które wykona się w przyszłości. Owo raportowanie może powodować dyskomfort u niektórych osób – zwłaszcza tych, które de facto nie robią nic. Nie chodzi o to, żeby na siłę likwidować określone rzeczy w firmie/organizacji, ale dostosować je tak, aby były jak najbardziej użyteczne zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i klientów.

Reasumując – Agile to raczej sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa, aniżeli pewien schemat zachowań, jaki należy wprowadzić do firmy lub organizacji. Jego reguły trzeba dostosować tak, by były jak najbardziej spójne z wartościami miejsca, w którym wprowadza się metodyki zwinne, a przy tym wszystkim z całą pewnością niezbędny jest duży zasób cierpliwości, gdyż zmiana mentalności lub wyrobionych nawyków jest niezwykle trudna.

 

Autor: Kamil NocońKontakt

Robert Matuła
Przewodniczący
rmatula@rig.katowice.pl
Patrycja Bączkowicz
Wiceprzewodnicząca
pbaczkowicz@rig.katowice.pl
Paulina Dyrcz
Wiceprzewodnicząca
pdyrcz@rig.katowice.pl
slide cover image