site logo
  • slide cover image

Relacja z Brukseli


W dniach 4-6 grudnia nasz przewodniczący Kamil Nocoń, reprezentował Forum Młodych na konferencji, poświęconej polityce handlowej Unii Europejskiej.

#EUtrade What is it? Why it matters? – taki był pełny tytuł konferencji, która odbywała się Brukseli. Głównym motywem było poszerzenie świadomości młodych ludzi na temat polityki handlowej Unii Europejskiej i jak ona dotyka bezpośrednio konsumentów.

CETA i BREXIT – dwa główne tematy poruszane podczas prelekcji. Jak umowa z Kanadą wpływa na gospodarkę poszczególnych krajów Europy oraz ile traci a może zyska Wielka Brytania po wyjściu z Unii. Otóż mogłoby się nam wydawać, że są to sprawy całkowicie odległe jednak to, że małe przedsiębiorstwa zyskują na imporcie swoich dóbr do Ameryki sprawia, że jest to także ważne dla nas. Wiele pytań padło o umowy jakie podpisała Unia z Kanadą, Chile czy Koreą południową i jak ma się do tego Brexit – otóż, Zjednoczone Królestwo traci te umowy, ponieważ były one zawarte z całym systemem a nie poszczególnymi krajami przez co Wielka Brytania będzie musiała je renegocjować na własną rękę co nie jest sprawą prostą, gdyż podpisanie CETA zajęło aż 8 lat!

Podsumowując, były to naprawdę intensywne 3 dni konferencji oraz warsztatów, z których można było wynieść wiele wartościowych informacji. Poszerzają one horyzonty oraz sprawiają, że na niektóre sprawy patrzy się z innej perspektywy. Zachęcamy was do przejrzenia infografik na temat CETA w internecie, ponieważ niewątpliwie mogą was zainteresować!Kontakt

Kamil Nocoń
Przewodniczący
knocon@rig.katowice.pl
Karolina Biela
Wiceprzewodnicząca
kbiela@rig.katowice.pl
Mateusz Kozieł
Wiceprzewodniczący
mkoziel@rig.katowice.pl
Robert Matuła
Wiceprzewodniczący
rmatula@rig.katowice.pl
slide cover image